Selim Ilgaz: Hatayspor’da reel aile gibi olduk

Selim Ilgaz: Hatayspor’da reel aile gibi olduk

Selim Ilgaz: Hatayspor’da reel aile gibi olduk
p>Süper Lig’in yeni ekiplerinden Hatayspor’un başarılı futbolcusu Selim Ilgaz, Türkiye Futbol Federasyonu’nun Bütün Saha dergisine açıklamalarda bulundu. Futbola açılış hikayesi ile konuşmalarına başlayan Ilgaz, “Küçüklüğümden beri futbolu çok seviyorum. Her dışarı çıktığımda futbol oynuyordum. Ailemi baya bir zorladım beni futbola yazdırsınlar diye. Yeteneğimi keşfeden ailem oldu. Antrenmanlarımı seyretmeye gelirlerdi. Bu da beni defalarca motive ediyordu. devam etmek istedim daima ve böyle devam etti. Futbolcu yeteneğimi babam fark etti. 8 yaşındayken Montfermeil’de amatör bir kulübe girdim. 15 yaşıma değin burada oynadım. Benimle çok hoş ilgilendiler. Çoğu turnuvaya katıldık. 15 yaşındayken Sochaux’nun scout ekibi beni gördü ve üç gün denemeye aldılar. Bu test sürecinde her şey fazla hoş ilerledi. İmza atmadan Monfermeil’de oynamaya devam ettim. Aileme PSG ve Sochaux’dan iki öneri geldi. Ben Sochaux’yu seçim ettim. Çünkü orada daha çok şansım vardı diye düşünüyordum. Profesyonel olarak imzalamak adına Sochaux’da daha yüksek şansım vardı. Çünkü PSG’ye yeni yıldızlar gelmişti. O Kadar düşünmüştük ailemle” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DE ŞANSIMI SINAMAK İSTEDİM”
Fransa’da başlayan futbol hikayesinin Türkiye’ye uzanışını anlatan Ilgaz, “19 yaşındayken Fransa’daki son sezonum istediğim gibi geçmemişti. Sezon içerisinde Fransa’da yaşamış bir Türk menajer beni buldu ve ‘Seni Türkiye’ye göndereyim’ dedi. Ben de, ‘Tamam olur’ dedim. Çünkü baktım Sochaux’da profesyonel imza atamayacağım. Ben de Türkiye’de denemek istedim şansımı. Çoğu arkadaşım futbolu bıraktı. Ben de ilk olarak Karagümrük’e imza attım. Oradan Kayseri Erciyesspor’a kiralandım. Orada bir sezon geçirdikten sonradan Karagümrük’e geri döndüm ve oradan da Hatayspor’a imza attım” ifadelerini kullandı.

“HATAYSPOR’UN TEKLİFİNİ DÜŞÜNMEDEN KABUL ETTİM”
Hatayspor’un teklifini düşünmeden kabul ettiğini belirten 25 yaşındaki futbolcu, “İlk sezonum fiilen fazla zordu. Kayseri Erciyesspor fazla sıkıntılı bir dönemden geçiyordu. O sene küme düştük. Ama benim açımdan iyi bir deneyim oldu. Türkiye’de ilk sezonumda böyle sıkıntıların içine girmek fazla şey kazandırdı bana. Kayseri Erciyesspor’dan ayrıldıktan sonra Fransa’ya döndüm. İki ay baştan başa menajerlerin aramasını bekledim. Fazla uzun sürdü. O bekleyiş döneminde yerimde duramıyordum. Sonunda aradılar ve ‘Hatayspor var’ dediler. Daha önce Hatay’a hiç gitmemiştim. Anında kabul ettim. Maç oynamam gerekiyordu. Hiç düşünmeden kabul ettim” biçiminde konuştu.

“HATAY’DA BİR AİLE GİBİ OLDUK”
Hatayspor’da bir aile yapısının olduğunu açıklayan başarılı futbolcu, “Hatayspor’da büyük hedefler var. Geldiğimden beri şampiyonluk hedefleri var. Bu gerçekten benim için bir şey. Her maç galip gelmek için sahaya çıkınca olaylar bambaşka oluyor. Gol atmak istiyorsun, asist gerçekleştirmek istiyorsun. Gerçekten burada aile gibi olduk. Geldiğimden beri hiçbir bezginlik yaşamadım. Her Zaman profesyonelce davrandım. Hiç kimseyle bir problem yaşamadım. Defalarca işime odaklandım ve takımım için oynadım” dedi.

Başarılı grafiğini de yorumlayan Ilgaz, “Bu başarı doğrusu bir sezonda gelmedi. Geldiğim birincil günden beri bunu hedefliyorduk. En yükseğe çıkmak için çalışıyorduk. Bu kadar dakika oynamak profesyonelliği de getiriyor. Futbol dışında kendime çok uyarı ediyorum. İyi çalışıyorum. Bu yüzden gerçekten hedeflerime ulaştığım için çok mutluyum” ifadelerini kullandı.

“SÜPER LİG FAZLA DINÇ”
Süper Lig’in gücü hakkında değerlendirme yapan Ilgaz, “Natürel ama Süper Lig’de daha zorlama, daha dinç rakipler var. Kolay bir lig değil. Her maç fazla güç. Ama kendi adıma daha pozitif boşluklar bulabiliyorum daha alçak liglere tarafından. Kendi mevkiime göre daha avantajlıyım diyebilirim. Süper Lig’de daha iyi hazırlanmak zorundasın. Kendine daha iyi bakman lüzumlu. Bence bunlar çok manâlı. İnşallah böyle devam ederiz. Kendimce çok iyi gidiyoruz. Sezon başladığında pek bir hedefimiz yoktu. Bir Takım ahali, ‘Yeni çıkmış. Ligde kalsın yeter’ der. Kendimce hatalı bunlar. Oynadıkça hedefler ortaya çıkar. Kendimce şu an iyi gidiyoruz. İlk 6-7 niçin olmasın” şeklinde konuştu.

“MİLLİ TAKIM FORMASINI TAŞIMAK İSTERİM”
Ulusal Takım formasını bir gün giymek istediğini bildiren Ilgaz, “Uzun vadeli bir gaye koymadım kendime. Ben bugüne bakarım. Her maç takıma katkı maddesi karşılamak istiyorum. Benim için bunlar çok kayda değer. Maç maç düşünürüm ben. Uzun vadeli düşünmem. Fakat bir gün Millî Takım neden olmasın? İnşallah bir gün gururla o formayı taşımak isterim. İspanya’da oynanan futbolun benim stilime yerinde olduğunu düşünüyorum. La Liga’yı fazla yakından peşine düşüp takip ediyorum. Beğenerek izlediğim bir lig. Barcelona niçin olmasın? Küçüklüğümden beri Barcelona’yı tutarım. Ronaldinho’dan dolayı Barcelonalı olmuştum, onu fazla severek izlerdim. Rivaldo’nun da videolarını seyrediyorum. Gerçekten çok sevdiğim bir kulüp. Milli Ekip’da oynamak hayallerimi süslüyor. Önümüzde bir Dünya Kupası var. En büyük hayalim orada oynamak. 2022’de umarım orada ben de olurum. Niçin olmasın? Her şey olabilir futbolda. Ben daima kendimi hazır tutarım. Skor yapmam lâzım. İstatistikler çok önemli. İnşallah o formayı taşımak isterim” dedi.

Ilgaz, Hatay’daki hayatını ise şu sözlerle açıkladı:
“Bu aralar hiçbir şey yapmıyorum. Evdeyim. Hatay’da yemekler, mezeler çok hoş. Arkadaşlarla maçtan sonradan yemek yemek yemeye gideriz. Tanıdık Olmayan arkadaşlarımızla da fazla yemek yemek yeriz. Takıma adaptasyonlarını kolaylaştırmak için onları yalnız bırakmıyoruz. Bunlar çok manâlı biliyorsunuz.”

Cevap bırakın

radyo dinle Türkiye'nin en iyi radyosunu sende hemen dinle.

Ses 50
Zurna Sohbet Mynet Sohbet Geveze Sohbet Sohbet Chat