Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca güncel corona virüsü rakamlarını açıkladı (6 Şubat koronavirüs tablosu)

Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca güncel corona virüsü rakamlarını açıkladı (6 Şubat koronavirüs tablosu)

Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca güncel corona virüsü rakamlarını açıkladı (6 Şubat koronavirüs tablosu)

Türkiye’de son dakika corona virüsü gelişmelerini, olgu ve vefat sayılarını her akşam paylaşan Sıhhat Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 6 Şubat Cumartesi günü vaka ve vefat sayıları hakkında aktüel bilgileri yaptığı son dakika açıklaması ile duyurdu.

Bakan Koca 6 Şubat Cumartesigünü 7.897 vakaya rastlandığını açıkladı. Koca ayrıca 618 hastanın olduğunu ve 108 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini açıkladı.

CORONA VİRÜSÜ NEDİR?
Hem dünyada ayrıca de ülkemizde hayatı korkutma eden ve küresel bir salgın haline dönüşen corona virüsüyle ilgili bilgiler Afiyet Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alıyor. Peki corona virüsü nedir? İşte, corona virüsünün tanımı; Corona virüsler, hem hayvanlarda ayrıca de insanlarda bulunan geniş bir virüs ailesidir. Bazıları insanları enfekte eder ve soğuk algınlığından, Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) gibi daha önemli hastalıklara niçin olduğu bilinmektedir.

BELİRTİLERİ NELERDİR?
Genelde yaşlıların tehlike grubunda yer aldığı corona virüsü hastalığı, kişiden kişiye bulaşabilerek ve öbür semptomlar halinde kendisini kesin ediyor. İşte, ‘corona virüsü belirtileri nelerdir? sorusunun yanıtı;

COVID-19’un en yaygın semptomları ateş, yorgunluk ve kuru öksürüktür. Bazı hastalarda ağrı ve sızı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğaz ağrısı ya da ishal olabilir. Bu semptomlar genellikle hafiftir ve yavaş yavaş başlar. Bazı halk enfekte olur, oysa herhangi bir bulgu görülmez ve kendilerini kötü hissetmezler. Birçok insan (yaklaşık% 80) özel tedaviye gereklilik duymadan iyileşir. COVID-19 virüsünü alan her 6 kişiden yaklaşık 1’i ağır hastalanmakta ve nefes almakta zorluk çekmektedir.

Yaşlı ırk ve yüksek tansiyon, kalp problemleri veya şeker hastalığı gibi altta yatan tıbbi sorunları olanların önemli rahatsızlık geliştirme olasılığı daha yüksektir. Hastalığa yakalanan insanların takriben % 2’si ölmüştür. Ateş, öksürük ve nefes almada zorluk çeken ahali mutlaka tıbbi yardım almalıdır.

CORONA VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?
‘Corona virüsü nasıl bulaşır?’ sorusu ülkemizde de corona virüsüne karşı araştırılan en fazla konuların başında geliyor. Sağlık Bakanlığı ve yetkililer, vatandaşlara ‘evde kalın’ çağrısı yaparken, hastalığın çoğunlukla solunum, öksürme, dokunma gibi eylemlerle bulaştığının da altını çiziyor. İşte, corona virüsünün bulaşma şekilleri şöyle anlatılabilir.

COVID-19 virüsü kişiden kişiye, hasta bir birey tarafından öksürme, aksırık veya solunum esnasında havaya atılan ufak damlacıklar aracılığıyla bulaşır. Hasta kişinin yakınında bulunan öteki kişiler havadaki damlacıkları soluyarak enfekte olabildikleri gibi, damlacıkların etraftaki nesnelere ve yüzeylere düşmesi ve insanların buralara bağlantı etmiş kirli elleriyle gözlerine, burunlarına ya da ağızlarına dokunmasıyla da COVID-19’a yakalanmaları mümkündür. Bu yüzden hasta olan bir kişiyle arada 1 metreden (3 feet) daha pozitif uzaklık bulundurmak ve elleri çoğu kez yıkamak fazla önemlidir.

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), COVID-19’un yayılma yolları konusunda devam eden araştırmaları değerlendirmekte ve güncellenmiş bulguları paylaşmaktadır.

sizlere www.mynetsohbeti.com farkıyla sunulmuştur.

Geveze SohbetTrend SohbetBalim Sohbet Hilal SohbetMynet SohbetMynet Chat

Hazan Sohbet


Yazar: admin

Görüntüleme: 13 defa

Kategori: Mynet Spor

Yayınlanma Tarihi: 07 Şubat 2021

Cevap bırakın

radyo dinle Türkiye'nin en iyi radyosunu sende hemen dinle.

Ses 50
Mynet Sohbet Zurna Sohbet Geveze Sohbet Geveze Chat Mynet Chat Zurna Chat