Mandaların buz gibi havada kaplıca keyfi

Mandaların buz gibi havada kaplıca keyfi

Mandaların buz gibi havada kaplıca keyfi

Kış mevsiminin çetin geçtiği köyde ahırlardan çıkamadığı için kirlenen hayvanlar, sahipleri tarafından arınmak için 10 günde bir kaplıcaya götürülüyor. Arınmak için mandaları kaplıca suyuna götüren hayvan sahipleri de suya girerek hayvanlarla birlikte yıkanıyor. Yaz aylarında balçık ve suya ihtiyaç duyan mandalar, kış aylarında da kaplıcaya gereklilik duyuyorlar. Bölgede birçok noktada çıkan sıcak suyu keza mandalar kullanıyor ayrıca de insanlar şifa bulmak için kullanıyor.

Mandaların kaplıca keyfi birçok alandan fotoğrafçıların da ilgisini çekiyor. Yılın belli dönemlerinde bölgeye gelen fotoğrafçılar mandaları fotoğraflarken, bölgenin tanıtımına da büyük katkı maddesi sağlıyorlar.

Ahenkli olarak 10 günde bir mandalarını sıcak suya getiren Akıllı Barın, kaplıcanın hayvanlarına iyi geldiğini söyledi. Akıllı Barın, “Güroymak ilçesine ast Budaklı köyünde yaşıyorum. 20’nin üzerinde mandamız var. Mandalarımızı kış aylarında 10 günde bir kaplıcaya getiriyoruz. Burada 2-3 saat boyunca sıcak suda kalıyorlar. Açık Havada eksi 10-12 derece soğuk varken, mandalar 35 derece sıcaklıkta olan kaplıcanın keyfini yaşıyorlar. sonradan da sudan çıkarak ahırlarına götürüyoruz” dedi.

Vahit Olcay – Gürkan Olcay
 

sizlere www.mynetsohbeti.com farkıyla sunulmuştur


Yazar: admin

Görüntüleme: 127 defa

Kategori: Mynet Haber

Yayınlanma Tarihi: 28 Aralık 2020

Cevap bırakın

radyo dinle Türkiye'nin en iyi radyosunu sende hemen dinle.

Ses 50
Zurna Sohbet Mynet Sohbet Geveze Sohbet Sohbet Chat