Gaziantep FK Teknik Direktörü Marius Sumudica’dan flaş sözler! “Galatasaray’la bugün oynasak her şey bambaşka olurdu”

Gaziantep FK Teknik Direktörü Marius Sumudica’dan flaş sözler! “Galatasaray’la bugün oynasak her şey bambaşka olurdu”

Gaziantep FK Teknik Direktörü Marius Sumudica'dan flaş sözler!

Süper Lig’in bu sezonki en flaş takımı Gaziantep Futbol Kulübü’nde teknik direktör Marius Sumudica, başarının sırrını açıkladı. 27 puanla, lider G.Saray’ın sadece 2 puan ardından ikinci sırada yer alan ve tek mağlubiyetini de birincil hafta G.Saray’a aleyhinde bölge Güneydoğu ekibinin başarılı teknik direktörü, Sabahleyin Gazetesi’ne verdiği röportajda dikakt çeken ifadeler kullandı.

İşte soru-cevap biçiminde yapılan röportajdan öne çıkanlar:

Sumudica’yı sahada açgözlü, işine düşkün biri olarak tanıyoruz. Saha dışında nasıl bir insansınız?
Sahada daima takımımı motivasyon olarak üstteki düzeyde tutmaya çalışan bir teknik direktörüm. Muhakkak millet bizler hakkında yalnızca televizyon başında gördükleri üzerinden yorum yapıyorlar. Beni biraz olsun tanıyan ırk, dışarıya ne kadar ağırbaşlı olduğumu bilirler. tekrar tekrar fazla biriyim, insanlara gülümsemeyi seviyorum.

Gaziantep’ten ayrılacağınız yönünde söylentilerin doğru olmadığını açıkladınız. Gaziantep’teki alıştırma ortamınızla ilgili neler anlatırsınız?
Gaziantep FK, Süper Lig’de tarihinin ikinci sezonunu yaşıyor. Burada ırk başarıya aç ve bunun için çaba ediyorlar. Taraftarımızla, şehrimizle, yönetimimizle birlikte burayı Türkiye’nin en büyük kulüplerinden birine çevirebiliriz. Ama bunu yaparken defalarca el ele olmak zorundayız. Bu şehirden ayrılmak istemiyorum. Gaziantep’te yakalayabileceğimiz bütün başarıları galip gelmek namına şehrimizle, takımımızla, yönetimimizle çalışmaya devam edeceğiz.

Türkiye’de büyük ekip çalıştırma hedefiniz var mı?
Bir röportajınızda ‘Büyük takımı kazanan
yaparım’ açıklamasında bulunmuştunuz. Herkesin bir hedefi vardır, büyük takımlarda oynamak ve niyetlenmek gibi. Bu da bir insan olarak kuşkusuz gaye ve iddialarım arasında bulunuyor. Büyük takımlarda niyetlenmek, oralarda milyonlarca insanın desteğini arkanda hissetmek fazla önemli bir zor… Şu lahza Gaziantep’teyim ve burası da doğrusu koskocoman ve manâlı bir kent. Ama insan her zaman hedefini daha ileri olarak dikkate almak zorunda.

HEDEFİM YOK LAKIN HAYALLERİM VAR
Yenilmezlik serisi 13 maça çıktı. Ama bir taraftan da en fazla beraberlik bölge ekip Göztepe’den daha sonra sizsiniz. Bu performansı nasıl değerlendireceksiniz?

Ligdeki her puan sahiden çok kıymetli. Tarih boyunca da futbolda bunun örneklerini gördük. Bir puan ola ki sizi şampiyon yapabilir, ola ki de küme düşürebilir. Türkiye de rekabet seviyesi olarak fazla üstteki düzeyde, o yüzden kusur yapma şansınız kalmıyor. kanımca bir hedefim yok ama elbette hayallerim var. Benim şu lahza tek motive olduğum şey, her maçı kazanabilmek adına oyuncularımla birlikte savaşmak. Onlar da benim gibi düşündükçe, sahada neler yaptıklarımızı cümbür cemaat görüyor. Zaten herkes Gaziantep Futbol Kulübü’nün oyun anlayışını, başarısını konuşarak bunu ispatlıyor.

G.SARAY’A KOLAY LOKMA OLMAZDIK
14 maçta tek yenilgi, o da birincil haftada oynadığınız Galatasaray’a karşısında. Bugün oynasanız öbür bir sonuç olur muydu?

Bundan gerçekte adım gibi eminim oysa, Galatasaray’la eğer bugün oynasak her şey çok öbür olurdu. Pandemi sebebiyle sezon öncesi zaman çok kısıtlıydı ve şu an takımımızın manâlı oyuncularından Dicko ve Mirallas aramıza deha katılmamıştı. Bunu yalnızca ben değil Galatasaray taraftarı da düşünüyordur. Şu anki performansımız ve takımımızla sahada olsaydık, katiyen böylece basit bir lokma olmazdık bunu biliyorum.

TERİM’LE YAŞAM ÜZERİNE KONUŞTUK
Türkiye’deki başarınızı takdir eden teknik direktörler oldu mu? Fatih Terim’in aradığını söylemiştiniz, neler konuştunuz?

Türkiye’de hiçbir teknik adam bu skorlardan nedeniyle aramadı. Sadece sevdiğim isimlerle elbette bir dostluğumuz oluşuyor. Konuşmak için skorların ya da maçların bir önemi yoktur. Fatih Terim’le geçtiğimiz günlerde yaşam üzerine bir konuşmamız olmuştu. O yüzden skorlar ya da lig üzerine görüştüğüm bir teknik direktör yoktur.

BİLİC’İN TAKIMINI UEFA’DA ELEDİM TÜRKİYE KUPASI’NI ALMAK İSTİYORUM
“ÜLKEMDE Astra Giurgiu, ben devir yaptığım sürede dinç takımlar aralarında gösterilmiyordu. Ama orada da mükemmel bir hava yakaladık. Lig ve kupa şampiyonluğunu kazandık. Slaven Bilic’in çalıştırdığı West Ham United’ı UEFA Kupası’nda elemeyi başardım. Türkiye Kupası bu ülkenin en değerli turnuvalarının başında geliyor. Şu lahza son 16 ekip arasına adımızı yazdırmayı başardık. Biliyoruz ancak bu ülkenin Avrupa’ya açılan kapılarından bir adam başına ve gerçekten çok önemsiyorum. Başlıca turnuva şu andan itibaren başlıyor. Konyaspor ile oynayacağız. Amacımız ligdeki iyi gidişatımızı kupada da sürdürüp Türkiye’de kupa kazanmak.”

TÜRKİYE BENİM İKİNCİ VATANIM
Türk vatandaşı olmak için uygulama yaptınız. Neler söylersiniz?

Türkiye için daima söylediğim bir kelime var, burası benim ikinci vatanım. Bu ülke, tarihi her tarafında defalarca başarılı halk müziği çıkarmıştır ve defalarca saygılı ve sıcakkanlılar. Burada olmaktan nedeniyle kendimi mutlu ve şanslı hissediyorum. Romanya’ya da birçok konuda benzerlik gösteriyor insanlar. Bu da bana dar bir alıştırma ortamı sağlıyor. Gaziantep de bu konuda özel bir şehir halkı ve herkes bana hürmet duyuyor. daima tanımasam da onlara yakın olmaya çalışıyorum. Aldığımız galibiyetler tamamen bu şehrin ve takımımızın ortak başarısıdır. Gaziantep şehrini mutlu etmeye sürdürmek istiyorum.

İMZA ATTIĞIM GÜN BİR SÖZ VERDİM
Marius Sumudica için ligdeki sıralama sürpriz mi, yoksa bu galibiyet grafiğine göre adi bir netice mu? Şampiyonluktan söz edilebilir mi?
Benim hedefim bu sezon ligi ilk 10’da bitirebilmek. Gaziantep’e imza attığım gün bu şehre bir söz vermiştim, katiyen bu takımı ilk on sıranın altında görmeyeceksiniz diye. Geçen sezon lig her tarafında bu sözümü tuttum ve ligi sekizinci sırada tamamlamayı başardık. Lakin birkaç maç iyi gittik diye, rehavete girecek bir insan değilim. Bu sezon da hedefimiz ilk on sıra lakin yapabileceğimizin en iyisini gerçekleştirmek istiyoruz. Her maçı kazanmak için elimizden gelenin en iyisini yapan bir takım izletmeyi sürdürmek istiyorum.

sizlere www.mynetsohbeti.com farkıyla sunulmuştur


Yazar: admin

Görüntüleme: 113 defa

Kategori: Mynet Spor

Yayınlanma Tarihi: 01 Ocak 2021

Cevap bırakın

radyo dinle Türkiye'nin en iyi radyosunu sende hemen dinle.

Ses 50
Zurna Sohbet Mynet Sohbet Geveze Sohbet Sohbet Chat