‘Futbolda şike‘ kumpası davasından dosyası ayrılan 5 sanık hakkında karar

‘Futbolda şike‘ kumpası davasından dosyası ayrılan 5 sanık hakkında karar

‘Futbolda şike‘ kumpası davasından dosyası ayrılan 5 sanık hakkında karar

FETÖ’nün ‘futbolda şike’ soruşturmasında kumpas kurduğu gerekçesiyle 4’ü esir 107 sanığın İstanbul 23. Ağır Canice Mahkemesince yargılandığı davada duruşma, 5 sanığın sadece ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan yargılandığını kaydederek, dava sürecinin uzamaması için bu sanıkların dosyasını ayırmıştı.

Dosyası ayrılan sanıklar Mehmet Baransu, Ali Fuat Yılmazer, Ali Çelik, Nazif Aktaş ve Orhan Faziletli’nin yargılandığı dava karara bağlandı. İstanbul 23. Ağır Cinayet Mahkemesi’ndeki duruşmada tutuksuz sanıklar Orhan Erdemli ve Nazif Aktaş ile avukatları hazır bulundu. Duruşmaya sanıklar Mehmet Baransu, Ali Fuat Yılmazer ve Ali Çelik SEGBİS yoluyla bağlandı.

Duruşma başkanı, sanıklar Ali Fuat Yılmazer, Mehmet Baransu ve Ali Çelik hakkında ‘silahlı terör örgütüne aza olmak’ suçundan diğer davaların olduğunu belirtti. Davalı Orhan Erdemli hakkında bir soruşturma dosyası olduğu söyleyen duruşma başkanı, Nazif Aktaş hakkında aynı suçtan bir dava veya soruşturma olmadığını ifade etti.

İki sanığa 15 sene hapis istemi

Mahkeme savcısı, celse arasında açıkladığı mütalaasını yeniden ettiğini kaydetti. Sanıklar Mehmet Baransu, Ali Fuat Yılmazer ve Ali Çelik’in ‘silahlı terör örgütüne aza olmak’ suçundan haklarında başka davalar olduğunu kaydeden savcılık davanın reddedilmesini istek etti. Savcılık mütalaasında sanıklar Orhan Faziletli ve Nazif Aktaş’ın ‘silahlı terör örgütün aza olmak’ suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. Savcılığın mütalaasına katıldığı gösteren davalı Ali Fuat Yılmazer, beraatini veya davanın reddini istek ettiğini söyledi.

Davalı Mehmet Baransu ise, “Mütalaaya hem katılıyorum keza de beraatimi istiyorum. Davanın reddedilmesinden ziyade beraatimi talep ediyorum” dedi.

“Hukuku tabanca olarak göstermek istiyorlardı”

Duruşmada savunma yapan tutuksuz davalı Orhan Faziletli, “1994 yılında bu inşa bir açılıma gidip dışardan insanlarla da çalışmaya başlamıştı. Ancak 2012 yılında militanlaşmaya başladılar. Nurullah Albayrak ABD’ye gidip Fetullah Güler Yüzlü’den vekalet aldı. Bana da ‘yeniden Güler Yüzlü adına dava açmayacaksın’ dediler. 2014’ten daha sonra açmadım. Bunlar alçakça saldırıda bulunuyor. Fetullah Güler Yüzlü’e gidip davaları takip etmediğimi söyleyerek, beni şikayet etmişler. Ben de Mustafa Özcan’a durumu izah ettim. 2012’den daha sonra bunlar kurumlara kendileri avukat atamaya başladılar. Ben 90 dava açmışım. Bize baskı yapıyorlardı, ne dek dava açtınız diye rapor istiyorlardı. Bunlar hukuku silah olarak göstermek istiyorlardı” ifadelerini kullandı.

Sanık Nazif Aktaş ise savunmasında, 30 yıldır avukatlık yaptığını, kendisi hakkında örgüt üyeliğinden ceza talep edilmesinin can sıkıcı olduğunu ve hakkında yakalama kararı çıkmasına rağmen tutuklanacağını kasten kendisinin teslim olduğunu kaydetti.

Sanıkların savunmalarının tamamlanmasının peşinde söz alan davalı avukatları beraate ilişkin taleplerini dile getirdi.Mahkeme başkanı, davanın karara bağlanacağını söyleyerek sanıklara son sözlerini sordu. Son sözleri sorulan sanıklar, beraatlerini istek etti.

3 sanığın davasına ret, 2 sanığa hapis cezası

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanıklar Ali Fuat Yılmazer, Mehmet Baransu ve Ali Çelik hakkında ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan devamlı davalar olduğu gerekçesiyle, suçun mükerrer suç kapsamında kalması dolayısıyla davanın reddine karar verdi.

Sanık Nazif Aktaş hakkında her ne kadar ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan dava açılsa da eyleminin ‘silahlı terör örgütü içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte mahsus ve seve seve destek etme’ suçu dahilinde kaldığını kaydeden mahkeme, 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırdı.
Davalı Orhan Erdemli hakkında ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan dava açılsa da eyleminin ‘silahlı terör örgütü içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte kasten ve seve seve yardım etme’ suçu zarfında kaldığı gerekçesiyle 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına hükmeden duruşma, hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, FETÖ elebaşı Fetullah Gülümseyen’in 35 yıldan 85 yıla kadar, kapatılan Zaman Gazetesi Genel Yayınlama Müdürü Ekrem Dumanlı’nın ise 35 yıldan 78 yıla değin hapsi istek edildi. İddianamede, eski güvenlik müdürü Ali Fuat Yılmazer ve dönemin İstanbul Güvenlik Müdür Yardımcısı Mutlu Ekizoğlu’nun da aralarında bulunduğu öteki sanıkların ise öbür suçlardan hapsi istendi.

İrem Demir
 

sizlere www.mynetsohbeti.com farkıyla sunulmuştur


Yazar: admin

Görüntüleme: 20 defa

Kategori: Mynet Haber

Yayınlanma Tarihi: 30 Aralık 2020

Cevap bırakın

radyo dinle Türkiye'nin en iyi radyosunu sende hemen dinle.

Ses 50
Mynet Sohbet Zurna Sohbet Geveze Sohbet Geveze Chat Mynet Chat Zurna Chat