Evini dönüştürene 200 bin TL kredi! Şehirsel dönüşümde büyük adım

Evini dönüştürene 200 bin TL kredi! Şehirsel dönüşümde büyük adım

Evini dönüştürene 200 bin TL kredi! Şehirsel dönüşümde büyük adım

Ülke genelinde 6.7 milyon tehlikeli yapının yenilenmesi için araştırmalar devam ediyor. Yılda 300 bin konutun dönüşümünü hedefleyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Define ve Maliye Bakanlığı ile birlikte önemli bir düzenlemeyi hayata geçirecek. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, riskli evlerde yaşayan vatandaşa sağlanan faiz destekli kredinin üst limitini arttıracak bir çalışma yaptıklarını açıkladı.

 

ÜST LİMİT ARTIYOR

Türkiye’nin deprem gerçeğinden hareketle bundan sonraki süreçte daha fazla kentsel dönüşüme enerji harcayacaklarını bildiren Bakan Kurum, “Kentsel mutasyon projelerinde sosyal konut anlayışıyla; düşük faizle, ola ki TÜFE’ye endeksli uzun vadeli ödemeli, uygun mutasyon sağlayacağız” dedi.

Bakanlığın, tehlikeli yapı ve tehlikeli alanda yer alan evlerin dönüşümü zarfında faiz desteği sağladığı ‘Kentsel Mutasyon Kredisi’nde’ üst limiti 125 bin TL’den 200 bin TL’ye çıkaracak bir egzersiz yürüttüğünü anlatan Kurum, “Bugün dönüşüm dahilinde 200-250 bin liraya az kalsın bir konut yapılabiliyor. Dolayısıyla uygun şartlarda kredi verilecek adımı attık.

Hazine ve Maliye Bakanımızla yaptığımız röportaj çerçevesinde onu çıkarmış olacağız” değerlendirmesini yaptı. Bakanlık, mevcutta bankalarla yaptığı anlaşmalar çerçevesinde şehirsel dönüşüm kredisi kullanacak vatandaşlara konutta yıllık yüzde 4 faiz desteği sağlarken, 120 avuç içi varan uzun vadeli geri ödeme imkânı da sunuyor” dedi.

 

15.5 MİLYAR KAYNAK

Arnavutluk’a TOKİ eliyle yapılacak hibe konutların esas atma töreni için bir araya geldiğimiz Bakan Kurum, ülke genelinde yapılan araştırmalar hakkında da data verdi.

Değişim kapsamında hak sahiplerine kira yardımı, faiz desteği, vergi, harç ve vergi muafiyetleri sağlandığını bildiren Bakan Kurum, “Özellikle ada bazlı yapılaşmayı ve yatay mimariyi başlıca alan projeleri hibe desteklerimizle, kredi faiz indirimleriyle, altyapılar yatırımlarımızla, yeri geldiğinde projeleri kanımca hazırlayarak, uzun vadeli ödeme kolaylıkları sağlayarak, hatta belediyelerin borçlarını erteleyerek belediyelerimizin yanına oluyoruz. Türkiye genelinde toplamda 4 milyar 370 milyon TL kira yardımı yaptık. Hak sahiplerine 145 milyon TL kredi faiz desteği verdik. Noter harcı, tapu harcı, damga vergisi gibi ödenti harç ve ücretlerden dokunulmazlık de sağladık, sağlıyoruz. Toplam 15.5 milyar TL kaynak kullandık” biçiminde konuştu.

TOKİ’DEN DÜRÜST ÖRNEKLER

Türkiye’de 1.5 milyonu acele dönüşmesi gereken 6.7 milyon riskli konut olduğunu söyleyen Bakan Kurum, “2012’den bu yana 1.5 milyon konutun dönüşümünü tamamladık. acilen, ülke genelinde, sahada yatırım değeri 81 milyar TL olan 272 bin 261 sosyal ev ve kentsel mutasyon konutumuzun inşası devam ediyor. 2021’de bedeli 25 milyar lira olan 80 bin konutluk şehirsel mutasyon ve sosyal konut projemize başlayacağız” dedi. TOKİ ve Emlak Konut GYO’nun dönüşüme ağırlık vereceğini bildiren Kurum, “Şehirsel değişim ve diğer projelerde TOKİ, ırk ekmek fabrikasıdır. TOKİ, doğru örnekleri yapacak ve piyasadaki hareketi yönlendirecek kabiliyete hazırlanmış. Emlak Ev orta kazanç ve üzerine hitap eden projelerde bunu yapacak. TOKİ de alt gelir ve dönüşüm projelerinde bu örneklerin sayısını arttıracak” diye konuştu.

FİKİRTEPE’YE YENİ TASARIM

İstanbul Fikirtepe’de birçok şehirsel mutasyon projesi firmaların mali problemleri nedeniyle yarım kaldı. Vatandaşların mağduriyetini sonlandıracak adımların atıldığını gösteren Bakan Kurum, “60 bin vatandaşımızı ilgilendiren Yeni Fikirtepe Projesi’ni hayata geçireceğiz. Altyapılarıyla beraber yatırım değeri 5 milyar lira olan 15 bin konutun inşasına başlıyoruz. Emlak Ev GYO projelerin yeni tasarımı için çalışmalara başladı. Tek elden bir proje çalışması yapılacak” dedi.

İSTANBUL’UN YÜKÜ HAFİFLEMELİ

İstanbul’un yükünün hafifletilmesi gerektiğini bildiren Bakan Kurum, “Şehirlere üniversite, hastane iş imkanı gidince ve insanların yaşam kalitesini arttıran projeler yapılınca İstanbul’a göç yavaşlıyor. Bizim hedefimiz bu. Şehirlerin ihtiyacı ve vatandaşın talebine kadar her ile ayrı yatırımlar yapıyoruz. Kent hastaneleri, üniversiteler, sanayi bölgeleri yatırımları, ırk bahçeleri ve sosyal konutlar ile manâlı bir gelişme de sağladık ” dedi. Kırsala dönmek isteyenler için Anadolu’da Tarımköy ve ahır projeleri hayata geçirdiklerini söyleyen Kurum, “45 farklı projede 7 bin Tarımköy konutunun yapımını tamamladık. Elazığ’da 1.515, Malatya’da 654 Tarımköy tipi konut ve ağıl projesinin çalışmalarını yürütüyoruz” diye konuştu.

NE YAPSAM SATARIM DÖNEMİ GERİDE KALDI

Pandemi ve iklim değişikliğinin etkisiyle konutta tercihlerin değiştiğine dikkat çeken Bakan Kurum, “İnsan ve doğa merkezli projelerin geliştirilmesi öne çıkacak. İklim değişikliğinin etkisiyle ırk çevre sertifikası olan evleri seçim edecek. Geri dönüşümden oluşmuş parke, boya, kapı öne çıkacak. Teras, balkon ve bahçe daha kayda değer ayla gelirken millet ufak de olsa ailesi için tarım oluşturacağı alanlar talep edecek. Lüks sosyal tesislerin yerini yeni dönemde bu talepler alacak. Talep bu yönde gelişeceği için imal de pek olacak. ‘Ortaya bi bahçe etrafına bloklar yapıp satayım’ dönemi bitti” biçiminde konuştu.

KAYNAK: HÜRRİYET

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

sizlere www.mynetsohbeti.com farkıyla sunulmuştur


Yazar: admin

Görüntüleme: 136 defa

Kategori: Mynet Haber

Yayınlanma Tarihi: 26 Aralık 2020

Cevap bırakın

radyo dinle Türkiye'nin en iyi radyosunu sende hemen dinle.

Ses 50
Zurna Sohbet Mynet Sohbet Geveze Sohbet Sohbet Chat