Erdoğan müjdeyi verdi! TOGG’un pillerinde de kullanılacak

Erdoğan müjdeyi verdi! TOGG’un pillerinde de kullanılacak

Erdoğan müjdeyi verdi! TOGG'un pillerinde de kullanılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ETİ Maden Lityum Üretim Tesisi Başlangıç Töreni’nde “Enerji alanında müjdelerle dolu bir sene yaşadık. Daima söylediğimiz gibi bu cins işlerde “Her arayan bulamaz ama bulanlar arayanlardır” dedi.

Tesisle birlikte, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) başta elde etmek üzere tüm elektrikli otomobillerin, mobil telefonların, elektrikli araçların bataryalarında ve elektrikle çalışan aletlerin pillerinde kullanılan lityum, Türkiye’de birincil kez yerli olarak bordan üretilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

Enerji alanında müjdelerle doymuş bir yıl yaşadık. Hep söylediğimiz gibi bu nesil işlerde “Her arayan bulamaz ama bulanlar arayanlardır”.

Hamdolsun birincil neticeye ulaştık. Karadeniz’deki Tuna 1 Kuyusu’nda keşfettiğimiz 405 milyar metreküplük keşif hakiki potansiyeli ortaya koymuştur. İnşallah bu keşiflerle ülkemizin dışa bağlılığını azaltmayı hedefliyoruz. Daha yerinde fiyatlarla doğal gaz sunmanın yanında cari açıkta da kayda değer avantaj elde edeceğiz.

Bizden önce yıllardan beri ihmal edilmiş stratejik alanda Türkiye’nin hakiki potansiyelini gün yüzüne hariç tutmak için yoğun çaba içerisindeyiz.

SONDAJDA TARİHİ REKOR KIRILDI

Maden Muayene Kurumu bizim dönemimizde 70 yılda yapılan sondajın iki buçuk katı meslek ortaya çıkarıldı. 2.5 yılda 4.4 milyon metre sondaj gerçekleştirilerek tarihi rekor kırıldı.

Bilhassa özellikle ülkemizin en stratejik yer altı kaynaklarından bor madenine tartma veriyoruz. Açılışını yaptığımız bu tesis çabalarımızın son örneğini teşkil ediyor. Dünya bor rezervlerinin yüzde 73’üne sahibiz. 

Bor yatakları lityum da içeriyor. ETİ Maden atıklardaki bor ve lityum alınarak lityum karbonat üretimi gerçekleştirildi. Halihazırda tamamını ithal ettiğimiz lityum ihtiyacının yarıdan fazlasını karşılamış olacağız.

TOGG’DA YERLİ LİTYUM KULLANILACAK

Projemiz TOGG otomobilinin pillerinde kullanılacak lityumu buradan tedarik etmeyi planlıyoruz. Zeki telefon, tablet, dizüstü bilgisayarlarda bu lityum kullanılacaktır. Keza tesisten pak su tedarik edilecek. Yatırım baştan sona geri mutasyon odaklı insan ve çevre sağlığına duyarlı modelle istikrarsız atığın yüzde 90’ınını baştan kazanmayı hedefliyoruz. 

TARİHİ ÖNEMLİ YATIRIMLAR GERÇEKLEŞTİRDİK

Kent geçişi bölümünün uzunluğu 967 metreyi bulan bu yatırımının hayata geçirilmesinde emeği geçenleri tebrik ediyorum. Çevresi gecekondularla kuşatılmış, esas altyapı ihtiyaçlarının yetkisiz bu şehre reel başkent görünümü kazandırmak için çok çalıştık. Geçmiş Ak Parti belediye başkanlarının emeğini bir kenara kurmak mümkün yok. Tarımdan sanayiye kadar geniş bir alanda imal merkezi vasfına sahip Ankara’yı kara, demir ve havayollarıyla tarihi önemde yatırımlar gerçekleştirdik. Ankara-Niğde Otoyolu bunlardan biridir. Ankara-İstanbul, Ankara-Konya, Ankara-Sivas, Ankara-İzmir bu yatırımlardan bazılarıdır. 

 

CHP’YE SERT SÖZLER: İPLİKLERİNİ PAZARA ÇIKARMAKTA KARARLIYIZ

Esenboğa’yı sıfırdan yapmışcasına yeniledik. Ankara’dan hangi istikamete içten giderseniz gidin, ayrılmış yollarıyla yeşillendirilmiş çevresiyle çabuk ve konforlu yolculuk imkanı sunduk. Çok sayıda yol ve metro projesini şehrimize kazandırdık. Bu projelere aleyhinde nasıl direnişler sergilendiğini daha dün gibi hatırlıyoruz. Halkçılık namına ahali düşmanlığı, insan hakları adına sapkınlık gerisinde koşanlara karşın Ankara’yı geliştirdik güzelleştirdik.  Buna karşın kimi eksikler ve yanlışlar yok mudur? Kesinlikle vardır.

Ne geçmişlerinde ne de bugünlerinde ülkenin hayrına yaptıkları hiçbir başarıları olmayanları milletimiz gayet iyi tanıyor. Kendi içlerinde taciz, tecavüz ve hırsızlıkları görmezden gelenlerin ipliklerini pazara çıkarmakta kararlıyız. Bu kokuşmuşluğun milletimizden kaçırılmasına müsaade etmeyeceğiz.

ZİL TAKIP OYNAYANLARI UNUTMADIK

En büyük şerefin en büyük payenin en büyük siyasetin milletimize eser kazandırma hizmet etme ülkemizin itibarını güçlendirmek için gece gündüz çalışmayı sürdüreceğiz. Biz Türkiye’yi eğitimden sağlığa, ulaşımdan enerjiye projelerle donatırken birileri çıkıp “Bunca yatırıma ne gerek var” diyordu. İstanbul’daki yeni havalimanımızı inşa ederken zeminden kuş göç güzergahına ilişkin yalanlarla ortalığı bulandırmaya başlıyorlardı. YSS inşaatını alıkoymak için atmadıkları takla kalmamıştı. Bir duruşma kararını hatalı yorumlayıp “Bu proje 4 kuleden ibarettir” diyenlerin zil takıp oynadığını unutmadık.

YAPTIKLARIMIZIN NE İŞE YARADIĞINI VATANDAŞA SORSUNLAR

Yolların tünellerin viyadüklerin ne işe yaradığını öğrenmek isteyenler gitsinler kamyonculara sorsunlar. Kamyoncu lokantasına girsin, bu yollar geçmişte nasıldı acilen nasıl diye sorup öğrensinler. Hastanelerin ne işe yaradığını gitsinler oradaki hasta yakınlarına, sağlık durumu çalışanlarına sorsunlar. Derhal geçirdiğimiz kurak dönemleri bu barajlardaki sularla geride bırakıyoruz. Bu barajların ne işe yaradığını evinde musluğunu açtığında su akan vatandaşa, tarlasını sulayan çiftçimize sorsunlar.

DOĞAL GAZ KEŞFİNE SEVİNEMEYEN ZİHNİYETTEN SÖZ EDİYORUZ

Karadeniz’de bulduğumuz doğal gaza sevinemeyecek dek bir perişan zihniyetten söz ediyoruz. İki sene sonra altın madenimizi çıkarttığımızı görecekler. Ülkemizin büyüklüğünden insanımızın azminden habersiz bu anlayışa rağmen Türkiye 2023 hedefine ulaşacaktır. Geçtiğimiz 18 yılda ülkemize kazandırdığımız eserlerin ve hizmetlerin anlamını salgın döneminde daha iyi görüyoruz. Türkiye bu tarihi dönüşüme altyapı bakımından gelişmiş, siyasi olarak güçlü, ekonomi olarak hazırlıklı olduğu bir dönemde yakalanmıştır.  Milletimizle birlikte her engeli aştık. Her zorluğun üstesinden geldik, her sınamadan alnımızın akıyla çıktık. Ok yaydan çıkmıştır, hedefine doğru ilerlemektedir. Biz tüm hesaplarımızı, yatırımlarımızı, projelerimizi buna tarafından yapıyoruz. Bizimle birlikte yol yürümek isteyen herkese gönlümüz açıktır. 

HERKESLE SAYGI GÖSTERİLMESİ ŞARTIYLA HAREKET ETMEYE HAZIRIZ

Biz herkesle egemenliğimize, haklarımıza, potansiyelimize hürmet gösterilmesi şartıyla birlikte hareket etmeye hazırız. Türkiye gerçeğini siyasi ve ekonomik olarak kabul ettirdiğimize inanıyorum. Bundan sonra işimiz daha basit olacaktır. Önümüzde katetmemiz gereken çok uzaklık vardır. Proje ve icraatlarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Çıtayı aralıksız yükselterek sürdürüyoruz. 2021 yılı söz verdiğimiz gibi demokratik ve idareli reformlar yılı olacaktır.

“FAİZ, KUR, ENFLASYON ŞER ZOR KIRACAĞIZ”

Ekonomide maruz kaldığımız saldırılar en kısa sürede geride bırakmayı ümit ediyoruz. Yapısal reformları hızlandırarak faiz kur enflasyon şer üçgenini kırarak üretim ve istihdam temelli olarak bir sistem kurmaya hazırız. Hedeflerimize ulaşabilmemiz neyi nasıl ne şekilde yapmamız gerekiyorsa onu yapacağız.

sizlere www.mynetsohbeti.com farkıyla sunulmuştur


Yazar: admin

Görüntüleme: 147 defa

Kategori: Mynet Haber

Yayınlanma Tarihi: 26 Aralık 2020

Cevap bırakın

radyo dinle Türkiye'nin en iyi radyosunu sende hemen dinle.

Ses 50
Zurna Sohbet Mynet Sohbet Geveze Sohbet Sohbet Chat