Dünya estetik raporu açıklandı | Video

Dünya estetik raporu açıklandı | Video

Dünya estetik raporu açıklandı | Video

Uluslararası Estetik Plastik Cerrahi Derneği (ISAPS), 2019 yılı Uluslararası Estetik-Kozmetik Prosedürler raporunun sonuçlarını yayımladı. Raporun sonuçlarını değerlendiren Cildiye Uzmanı Dr. Istek Başaran, “Rapor bize son yıllarda ameliyatsız estetik operasyonlarının arttığını gösteriyor” diye konuştu.

Ameliyatsız estetik operasyonlar yüzde 7,6 arttı

Dünya genelinde bu yıl 13 milyonun üzerinde ameliyatsız estetik operasyonun yapıldığını söyleyen Dr. Başaran, “Geçen yıla göre yüzde 7,6’lık bir çoğalma var. 11 milyon 300 bin civarında ise estetik ameliyatları olmuş yine geçen yıla tarafından yüzde 7’lik bir çoğaltma yaşanmış” ifadelerini kullandı.

En fazla botoks ve dolgu yapılıyor

Dr. Başaran, “18 yaş altı grupta burun ameliyatı öne çıkarken 18 yaş üstü bütün gruplarda ise en fazla yapılan işlem botoks. İkinci sırada hyalüronik asit dolgular geliyor. Dünya genelinde 6 milyonun üstünde operasyon ile botoks birinci, 4 milyonun üstünde başvuru ile dolgu ikinci sırada yer alıyor” dedi.

Meme büyütme, yağ aldırma, göz kapağı kaldırma işlemi

Ameliyatlı estetik operasyonlarının başında meme büyütme işleminin geldiğini anlatan Dr. Başaran, “Bunu yağ aldırma (Liposuction) ve göz kapağı ameliyatı izliyor. Göz kapağını kaldırma ameliyatları geçen sene erkeklerin en çok seçim ettiği operasyonların başında gelmişti. Karın germe ve burun ameliyatları de en çok yapılan operasyonlardan biri olarak karşımıza çıkıyor” diye konuştu.

Türkiye’de en fazla burun ameliyatı yapılıyor

Türkiye’de ise dünyadakinin aksine sıralamada şansın dönmesi olduğunu söyleyen Dr. Başaran, “Burun ameliyatlarının en çok yapıldığı ülkeyiz. Türkiye dışında hiçbir ülkede burun ameliyatı birincil sırada değil. Irksal ve kalıtımsal özelliğimizden böyle olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Yurt dıştan en çok hasta kabul eden üçüncü ülke; türkiye

Yurt dışından en çok hasta kabul eden ülkeler arasında üçüncü olduğumuzu gösteren Dr. Dilek Başaran, “İlk sırada Tayland, ikinci sırada Meksika daha sonra Türkiye geliyor. Sağlık Durumu turizmine ülke olarak hassasiyet gösteriyoruz. Ayrıca doktorlarımızın data ve tecrübesi pozitif. Kullanılan cihazların kalitesi yüksek. Bunlar ülkemizin seçim edilmesinde kayda değer bir etken diye düşünüyorum” dedi.

Erkeklerin estetik operasyonlara ilgisi arttı

Son yıllarda erkeklerin de estetik operasyonlara ilgisinin arttığını aktaran Dr. Başaran, “Erkeklerde de en fazla yapılan işlem botoks, ikinci sırada dolgu, üçüncü sırada ise gözden düşmüş göğüs büyümesinin düzeltilmesine yönelik işlem geliyor” diye konuştu.

sosyal medya alımlılık algısını değiştirdi

Sosyal medyanın etkisiyle şahısların kendini resim ve videolarla dünyaya açtığını söyleyen Dr. Başaran, “Fotoğraflarda kusurlarımız ortaya çıkıyor, bakıyorsunuz arkadaşınızın fotoğrafında istemediğiniz bir açıdan yakalanmışsınız. sosyal medya kişilerdeki çekicilik algısını çok değiştirdi, estetik operasyonlarının artmasında etkin oldu” ifadelerini kullandı.

Pandemi estetik operasyonlarının artmasını etkiledi

Dr. Başaran, “Pandemiyle yüz yüze fazla görüşmesek bile sanal ortamda videolu görüşmeler yapmamız kendi yüzümüze olan algımızı değiştirdi.  Bize gelen hastalar, ‘internet üzerinden bir toplantıdaydık, kendime bakarken göz kapağımın ne kadar düşük olduğunu ya da burnumun yamukluğunu ayrım ettim’ diyor. Salgın süreci de insanları etkiledi.  Ameliyat gerektirmeyen estetik operasyonlar kolay yapılıyor, hasta sosyal hayatından geri kalmıyor. Ağrısız ve sızısız olduğu için tercih ediliyor” dedi.

Dudak ve burun dolgusuna istek var

Kendisine gelen hastaların da en çok botoks istediğini anlatan Dr. Başaran, “İkinci sırada dolgular geliyor. Dolgularda da dudak dolgusu en fazla istenen işlem. Göz altı dolgusu yükselen trend, süratli bir şekilde kişinin görüntüsünü birkaç yaş geriye atıyor. Burun dolgusunu da çoğu kez yapıyoruz” diye konuştu.

Botoksu kırışıklık oluşmadan yaptırın

Halk arasında botoksun yılan zehri olarak bilindiğini oysa böyle bir şeyin olmadığını vurgulayan Dr. Başaran, “Botoks bir bakteriden alınan toksin, şaşılık tedavisinde kullanılıyor. Biz bunu mimik kaslarının içine enjekte ettiğimiz vakit kasların pozitif kasılmasını engelliyoruz. Sonuçta mimik kaslarının oluşturduğu kırışıklıkların engellenmesi sağlanıyor. Botoksu ileri yaşlara bırakmamak gerekli, buruşukluk oluşmadan yaptırmak lüzumlu, bu çok daha sağlıklı oluyor. 20’li yaşların sonunda buruşukluk oluşmaya başladıysa botoks yapılabilir” ifadelerini kullandı.

Güneş koruyucu kullanın

Ciltteki yağ, kemik ve kas dokusunun birlikte yaşlandığını söyleyen Dr. Dilek Başaran, “Cildimize iyi bakmalıyız, güneş koruyucu kremlerin kullanılmasını öneriyorum. Çünkü güneş cildi maksimum yaşlandıran ajan. Cildinizde küçük farklılıklar hissederseniz doktorunuza başvurarak bakıma nereden başlamak gerektiğini öğrenin. Kişinin kendi bakıp algıladığı sorunla, uzmanın baktığında düzeltmesi gereken nokta aynı olmuyor” dedi.

 

sizlere www.mynetsohbeti.com farkıyla sunulmuştur


Yazar: admin

Görüntüleme: 161 defa

Kategori: Mynet Haber

Yayınlanma Tarihi: 20 Aralık 2020

Cevap bırakın

radyo dinle Türkiye'nin en iyi radyosunu sende hemen dinle.

Ses 50
Zurna Sohbet Mynet Sohbet Geveze Sohbet Sohbet Chat