Bilim Kurulu üyesi uyardı: Yeni bir küresel dalgalanmaya neden olabilir

Bilim Kurulu üyesi uyardı: Yeni bir küresel dalgalanmaya neden olabilir

Bilim Kurulu üyesi uyardı: Yeni bir küresel dalgalanmaya neden olabilir

İngiltere’de yeni tip Koronavirüs’ün yüzde 70 daha bulaşıcı olduğu saptanan bir mutasyonunun bulunması üzerine Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) açıklama yaptı.

DSÖ’nün açıklamasında “Covid-19’un yeni mutasyonu hakkında İngiliz yetkililerle yakın temas hâlindeyiz. Analizler ve süren çalışmaların sonuçlarını paylaşmaya devam edeceğiz. Üye ülkeleri ve kamuoyunu yeni virüs mutasyonunun özellikleri hakkında data sahibi epeyce bilgilendireceğiz” ifadeleri yer aldı.

Koronavirüsün mutasyona uğramasına ilişkin yorumlama yapan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Kısa Ve Öz şu ifadeleri kullandı:

İngiltere’den bildirilen B.1.1.7 virüsü, 2021’de yeni bir küresel dalgalanmaya niçin olabilir. Bu virüste gözlenen N501Y, Spike 69-70 del ve P681H mutasyonlarının, virüsün daha kolay ve çabuk yayılmasına niçin olabileceği, hastalığı geçirenlerde ve aşılananlarda oluşan bağışıklıktan kurtulmasını sağlayabileceği öngörülüyor. Hastalığın kliniğini, risk gruplarını ve şiddetini değiştirip değiştiremeyeceğini ise şimdilik bilemiyoruz. Umarım fena süreklilik gerçekleşmez. Lakin, dikkatli olmamız ve tedbirlere uymakta ihmalkarlık yapmamamız gereken günlerdeyiz.

 

 

İngiltere’den bildirilen B.1.1.7 virüsü, 2021’de yeni bir küresel dalgalanmaya niçin olabilir.1⃣

— Prof. Dr. Tevfik Özlü (@drtevfikozlu) December 20, 2020

sizlere www.mynetsohbeti.com farkıyla sunulmuştur


Yazar: admin

Görüntüleme: 180 defa

Kategori: Mynet Haber

Yayınlanma Tarihi: 20 Aralık 2020

Cevap bırakın

radyo dinle Türkiye'nin en iyi radyosunu sende hemen dinle.

Ses 50
Zurna Sohbet Mynet Sohbet Geveze Sohbet Sohbet Chat