Basın mensupları depremi simülasyon tırında bir kez daha yaşadı

Basın mensupları depremi simülasyon tırında bir kez daha yaşadı

Basın mensupları depremi simülasyon tırında bir kez daha yaşadı

Facia ve Acil Şart Müdürlüğü (AFAD) tarafından 81 ilde uygulanmaya başlanacak zelzele, su baskını ve yangın konusunda fakat eğitimlerin ilk durağı Türkiye’nin dikkat çeken zelzele bölgeleri arasında bulunan Sakarya’da verilmeye başlandı. Bu kapsamda AFAD il müdürlüğü ve Sakarya Gazeteciler Birliği (SGB) iş birliğiyle Demokrasi Meydanı’na yerleştirilen simülasyon tırında farkındalık oluşturma adına basın mensuplarına karşın yer sarsıntısı eğitimi verildi. Eğitim bölge basın mensupları ise büyük felaketi bu kere de simülasyon tırında yaşadı. 1 hafta her tarafında Demokrasi Meydanında vatandaşlara eğitim verecek olan tır daha ardından ise farklı alanlara yönlendirilmiş ilçelerde de etkinlik gösterecek.

Türkiye’nin tamamında ciddi manada eğitimler yapılacak

Bahşedilen eğitimler hakkında bilgiler aktaran AFAD Sakarya İl Müdürü Hüseyin Kaşkaş, “Ülkemizin yaklaşık yüzde 80’i yer sarsıntısı bölgesi. İlimizde bu anlamda Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunuyor. Bu Kuzey Anadolu Fay Hattı, dünyanın en tehlikeli fay hatlarından bir tanesi ve ilimiz Sakarya’da bunun üstünde bulunuyor. Bizim vazifemiz, görevimiz zelzele ne vakit olacak bunun hesabını gerçekleştirmek, konuşmak değil; bizim vazifemiz her lahza deprem, bir yıkım olacakmış gibi buna tedbirli edinmek. Bu işin özü şudur; afet öncesi hazırlık yerine getirmek, yıkım öncesi riskleri tahsis etmek, tedbir edinmek ve afet derhal da ne yapacağımızı iyi anlamak. Bu anlamda da İçişleri Bakanlığımız Afet ve Ivedi Şart Idare Başkanlığı ve İçişleri Bakanımız 2021 yılını yıkım eğitim, facia farkındalık yılı olarak ilan etti. Bu anlamda Türkiye’nin tamamında ciddi manada eğitimler yapılacak. Bunun 2 aşaması var; birinci aşaması da uygulamalı simülasyon tırı ile beraber uygulamalı eğitim yapmak. Buna da ilimiz Sakarya’dan başladık. Bugünde Sakarya Gazeteciler Birliği ile görüşerek, gazetecilere bir farkındalık yapalım, sizlere bunları anlatalım, bu uygulamayı gösterelim dedik. Çünkü bir facia anında sizin zarar görmemeniz gerekiyor, ayakta kalmanız ve yapılan çalışma, faaliyet ile durumu vatandaşlara bildiresiniz” dedi.

Ben bu ilde 3 tane büyük depremi yaşadım

Sakarya’da 3 büyük depreme tanıklık ettiğini belirten Sakarya Gazeteciler Birliği Başkanı Akıllı Aydıntepe, “Ne yapacağımızı bilemeden, depreme hazırlıksız yakalandığımız zamanlar oldu. Ben bu ilde 3 tane büyük depremi yaşadım ve sizin anlattıklarınızın hiç birini uygulamadan çıktım dışarıya. Onun için bundan sonra daha bilinçli bir şekilde olaya yaklaşmak ve yerine getirmek adına verdiğiniz bilgilere, derneğimiz namına fazla teşekkür ediyorum. Arkadaşlarımızın da gerektiği şekilde bundan istifade ettiklerine ve edeceklerine de inanıyorum” diye konuştu.

Burak Can Tokyürek – Orkun Kaya
 

sizlere www.mynetsohbeti.com farkıyla sunulmuştur.

Geveze SohbetTrend SohbetBalım Sohbet Hilal SohbetMynet SohbetMobil Sohbet


Yazar: admin

Görüntüleme: 4 defa

Kategori: Mynet Haber

Yayınlanma Tarihi: 08 Ocak 2021

Cevap bırakın

radyo dinle Türkiye'nin en iyi radyosunu sende hemen dinle.

Ses 50
%d blogcu bunu beğendi: