4 milyon liralık uyuşturucuyu 5 bin TL’ye taşırken polise takıldı

4 milyon liralık uyuşturucuyu 5 bin TL’ye taşırken polise takıldı

4 milyon liralık uyuşturucuyu 5 bin TL’ye taşırken polise takıldı

Van Ağır Ceza Mahkemesine sunulan iddianamede, Van Güvenlik Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Uğraş Şube Müdürlüğünce yapılan incelemeler zarfında, 29 Ağustos 2020 günü saat 10.00 sıralarında kolluk görevlilerince Kurubaş uygulama noktasında Başkale-Hakkari istikametinden yakında olacak olan 65 AAC 070 plaka sayılı aracın usulüne uygun bir şekilde kolluk görevlilerince durdurulduğuna yer verildi.

Vasıta şoförü M.S.E.’nin yapılan mülakatta huzursuz ve heyecanlı bir şekilde elektrikçi olduğunu açıklama etmesi üzerine kolluk görevlilerince araçta arama yapıldığı ifade edilen iddianamede, “Yapılan arama neticesinde; aracın arka stop lambalarının alt tarafında ve valiz alt duvarlarında bulunan doğal boşluklarda toplam 10 adet kahverengi kağıt üstüne koli bandına sarılı vaziyette sonradan yapılan tartımında daralı ağırlığı 4 kilo 155 gram gelen uyuşturucu maddelerden metamfetamin maddesi olduğu değerlendirilen maddeye el konuldu. 65 AAC 070 plaka sayılı araca satılamaz, devredilemez şerhi konulmak suretiyle el konulduğu, şüpheli M.S.E’nin kollukta, başsavcılığımızda ve Van 3. Sulh Canice Hakimliğindeki sorgusunda müdafii eşliğinde susma hakkını kullandı” denildi.

TAŞIMA İÇİN 5 BİN TL

Şüphelinin Van 3. Sulh Cinayet Hakimliğince tutuklandığına yer verilen iddianamede, “Şüphelinin Van 2. Sulh Suç Oluşturan Hakimliğinin 21 Ekim 2020 tarihli tutukluluk gözden geçirme sorgusundaki beyanında; N.D. isimli şahıstan uyuşturucu maddeleri aldığını, bu maddelerin N.D. isimli şahsa ait olduğunu, kendisinin sadece taşımasını yapacak olduğunu, nakliye işi için 5 bin TL para alacağını demeç etti. Parayı N.D.’nin kendisine Van’da teslim aldığı sırada verecek olduğunu, uyuşturucu maddeleri Başkale Albayrak köyünden aldığını, orada uyuşturucu maddeleri kendisine N.D.’nin teslim ettiğini, yakalanmadan önce N.D.’nin kendisini aradığını, telefonda N.D.’nin arama kaydının olduğunu dile getirdi. Şüphelinin başsavcılık kadar müdafii eşliğinde alınan ek savunmasında ise kısaca; daha önce Van 2. Sulh Canice Hakimliğinde, tutukluluk gözden geçirmedeki sorgusunda uyuşturucu maddeyi N.D. isimli şahıstan aldığını söylediğini, Van 2. Sulh Canice Hakimliğindeki ifadesinin dürüst olduğunu, aynen baştan ettiğini, N.D.’nin normalde Başkale ilçesi Albayrak köyünde ikamet ettiğini, ama Van merkezde de ikamet ettiği bir yer olduğunu beyan etti” ifadelerine yer verildi.

N.D. İÇİN KOLLUK KUVVETLERİNE MÜZEKKERE

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, şüphelinin beyanında bahsettiği N.D. isimli kişi hakkında araştırma yapılması için ilgili kolluk birimine müzekkere yazdığı belirli iddianamede, şöyle denildi:
“Müzekkeremize demin cevap verilmediği, esir dosyanın daha artı sürüncemede kalmaması için meslek bu dosya üzerinden tefrik kararı verilerek şüphelinin beyanında bahsettiği N.D. hakkındaki soruşturmaya başsavcılığımızın 2020/20557 sırasına kayden devam edileceği, Van Jandarma Kriminal Laboratuvar Amirliğinin 30 Ekim 2020 tarihli uzmanlık raporunda; ele geçirilen toplam net 3 kilo 938 gram bulgudan misal alınarak gönderildiği açıklanmış kilitli poşet içerisinde net 3 kilo 840 gram ağırlığında beyaz renkli kristalize maddenin yapılan analizleri sonucunda yüzde 79,04 metamfetamin içerdiğinin tespit edildiği, yürütülen soruşturma neticesinde; ele geçirilen uyuşturucu maddenin niteliği itibariyle miktarı gereğince şüphelinin ele geçirilen uyuşturucu maddeyi ticari amaçla nakletmek suretiyle üstüne atılı ‘Uyuşturucu ya da Uyarıcı Madde Ticareti Yapma ya da Sağlama’ suçunu işlediği hususunda hakkında kamu davası açılması için yeterli şüphenin hasıl olduğu anlaşıldığından; müsnet suçtan eylemine uyan yukarıda yazılmış sevk maddeleri uyarınca hapis cezası ile cezalandırılmasına, işlemiş olduğu kasıtlı kabahat nedeniyle 5237 sayılı TCK’nın 53/1 maddesinde kayıtlı belirlenmiş hakları kullanmaktan mahrum bırakılmasına, adli emanetin 2020/2645 sırasında kayıtlı yer alan uyuşturucu maddelerin ve suçta kullanılan 65 AAC 070 plaka sayılı aracın 5237 sayılı TCK’nın 54 maddesi uyarınca müsaderesine, 2020/2676 sırasında belirli bulunan laf konusu suçtan elde edildiği değerlendirilen paranın 5237 sayılı TCK’nın 55/1 maddesi gereğince müsaderesine, adli sicil kaydında tekerrüre başlıca kaydı bulunan kararsız hakkında 5237 sayılı TCK’nın 58. maddesinde kayıtlı tekrar hükümlerinin uygulanmasına, şüphelinin tutuklulukta geçen sürelerinin 5237 sayılı TCK’nın 63 maddesi gereğince hükmedilecek cezasından mahsubuna dair karar verilmesi millet namına iddia ve talep olunur.”
Başkale ilçesinden il merkezine yaklaşık değeri 4 milyon olan metamfetamini 5 bin TL karşılığında taşırken polise yakalanan kişi cezaevine konulurken, değişken N.D. isimli şahsa yönelik incelemeler ise devam ediyor.
Uyarıcı ve halüsinasyon özelliği olan sentetik bir madde olan metamfetamin; eroin ve kokainden fazla daha kuvvetli bir bağımlılık etkisine sahip. Şiddete eğilimi artıran, fazla kilo kaybına sebebiyet veren metamfetamin; beyin kanaması, yürek krizi, kalp yetmezliği, uyku bozuklukları ve deride iltihaplanmalar gibi çoğu sağlık sorununu da beraberinde getiriyor.

Yılmaz Sönmez

sizlere www.mynetsohbeti.com farkıyla sunulmuştur.

Geveze SohbetTrend SohbetBalim Sohbet Hilal SohbetMynet SohbetMobil Sohbet


Yazar: admin

Görüntüleme: 3 defa

Kategori: Mynet Haber

Yayınlanma Tarihi: 14 Ocak 2021

Cevap bırakın

radyo dinle Türkiye'nin en iyi radyosunu sende hemen dinle.

Ses 50
%d blogcu bunu beğendi: